Gästbok


Debug: Included default tema2 header file
   2009-04-21 23:43
---> Anders DK
Fiskekörkort kan låta som en bra idé. Men TRO mig! Det är det INTE! Jag har bott i Tyskland i många år och aldrig ens velat fiska där för byroktratin är så motbjudande och förnedrande. Att ta fiskekörkort där borta tar ett halvår och kostar 3000-4000 spänn. Du får svara på var mörten leker och hur deras käkben är funtade. Sedan måste du vara medlem i en fiskeförening för att få tillgång till många vatten. Och givetvis finns det lika många föreningar som fiskevatten.

Nej, det bästa är att vi lär oss säga till folk som missköter sig och inte undviker konflikter. Så ut med knytnäven ur fickan och öppna käften om någon missköter sig!!! Det tror jag är bästa lösningen.
Husky
  
 
   2009-04-21 23:10
Det var på ostkusten detta utspelade sig, men det spelar ju ingen roll var det var eller vilket land de kom ifrån. Vi måste utarbeta en plan om hur vi ska få folk att bli medvetna om att: Havsöringbeståndet i Skåne är ett självproducerande bestånd som man får behandla med respekt! Om vi ska kunna motivera en inskränkning i nätfisket pga. att de dödar all fisk som fastnar i näten, inklusive ragor och halvblankingar, måste vi ju själva ha en plan över vad det är för fisk vi ska ta vara på och vilken fisk vi ska återutsätta! Man blir ju förbannad på att folk girigt klubbar magra blankingar pga. av att de inte har så stora öringar hemma. Själv har jag fått 15 "blankingar" över måttet i år men endast sparat 3 st. vilka jag tyckte höll måttet. Och det måste vi alla hålla på, samt informera om, om vi ska få kvalite't i vårt fiske! Som sagt: jag återkommer i detta!!
Janne Blanking
Skicka e-post till Janne Blanking  
 
   2009-04-21 23:10
Det var på ostkusten detta utspelade sig, men det spelar ju ingen roll var det var eller vilket land de kom ifrån. Vi måste utarbeta en plan om hur vi ska få folk att bli medvetna om att: Havsöringbeståndet i Skåne är ett självproducerande bestånd som man får behandla med respekt! Om vi ska kunna motivera en inskränkning i nätfisket pga. att de dödar all fisk som fastnar i näten, inklusive ragor och halvblankingar, måste vi ju själva ha en plan över vad det är för fisk vi ska ta vara på och vilken fisk vi ska återutsätta! Man blir ju förbannad på att folk girigt klubbar magra blankingar pga. av att de inte har så stora öringar hemma. Själv har jag fått 15 "blankingar" över måttet i år men endast sparat 3 st. vilka jag tyckte höll måttet. Och det måste vi alla hålla på, samt informera om, om vi ska få kvalite't i vårt fiske! Som sagt: jag återkommer i detta!!
Janne Blanking
Skicka e-post till Janne Blanking  
 
   2009-04-21 22:53
Husky; Mycket fisk... o folk kommer närmare o närmare. Det känner jag utmärkt. Fast den har jag upplevt från alla nationaliter. Det finns en (svensk) man i en svart BMW som flera ggr. har kommit ner på tomma kusten o ställt sig ungefär 25 mtr. från mig o börjat kasta över "mitt" område. Jag har faktisk aldrig sagt nått till honom, utan knytat nävarna i fickan. Undrar hur han ser på saken? Dålig stil är det, men han tycker kanske annorlunda (knappast) Nästa gång, då! ;-)
Ivf. tyskar har ett helt annat syn på saken. I Tyskland är dom vana med att stå axel vid axel o för dom är det endast en fråga om att ta fisk till matbordet. Tyskar fiskar inte för att sätta ut fisk. För 2 år sen blev jag följd av en tysk bil på Österlen. Det var rena maffiagänget som satt i den, men då dom steg ur bilen förstod jag - dom skulle fiska och varför inte följa nån som redan var på g? Dom visste inte bättre och det förklarar troligen Jannes story. 2 man fiskar nära varann - tysken tänker "fisk i närheten" Danke!
Upplysning o kanske nått fiske körkort, som kan bli inddragen om man missköter sig. Det skulle jag ville ha!
Anders DK
  
 
   2009-04-21 21:57
---> Janne Surbesa

Var det i Kåseberga det hände? Där håller till ett par tyskar just nu och trängs med några andra preciiiis vid sydligaste stenbumlingen. Menar du att dom bonkade en besa på 5,5?

Skandal med dom där värmlänningarna. Såg några hobbyfiskare komma från Kåsebergapirenpiren med en tung svart sop-påse. Kanske var dom?
Husky
  
 
   2009-04-21 21:50
jaha se där tydligen inte ensam om detta problem, men å andra sidan så måste den dansken fanimaj gottat sig :D
tiaz
  
 
   2009-04-21 21:35
Nu börjar man ju undra alltså! Normalt är jag ju en ganska lugn o sansad man i mina sämsta år men idag lyckades jag bli förbannad 2 ggr. pga. nonchalanta(hur nu det stavas) eller korkade, okunniga fiskare.
Nr.1 var 2 arbetskamrater som stod och fiskade med ca. 20 meters mellanrum. Då kommer en, icke dansk, men väl
tysk "sportfiskare" och ställer sej emellan dom!! Va säger man? Och när han dessutom klipper en öring på 5,5 kg, vad säger man då? Att han va' skicklig men fräck, att han fiskade på ett annorlunda sätt en de som stått o nött, att han borde få gå tillbaks till havet och fisken lämnas in på närmaste rökeri eller att vi, just vi, som kustfiskar i Skåne, kanske skulle göra en gemensam aktion för att upplysa och informera om hur vi tycker att man ska agera när man kommer till oss för att sportfiska? Nr 2 upplevde jag själv. Några värmländska fiskare som jag träffat tidigare, trevliga och alldagliga, visade sig bedriva rena köttafisket. Magra, halvblanka fiskar vägdes och åkte i sopsäcken utan avlivnig. Tror man att man är i Stockholm på put and take-öringfiske ller vad? Nej, vi får nog vara lite mer noggranna med att upplysa om vårat unika, vilda fiskbestånd. Jag har lite ide'er om hur vi skulle kunna agera framöver! Ber om att få återkomma i detta!
Janne Surbesa
Skicka e-post till Janne Surbesa  
 
   2009-04-21 21:14
jag drar absolut inte alla över en kamm, har träffat på många bra danskar med, men de som är närgångna är i 90procent av fallen danskar! jag knyter ingen hand i fickan för jag har disktuterat detta med en del, om jag står själv på ett ställe , av 10 kast kastar jag kanske 5 diagonalt, o skulle där komma folk så kastar jag mer så de kan se att jag använder hela ytan, om där finns 500m likvärdig kust så måste vi väl inte stå på samma sten, är 50m imellan varje gubbe på en sån sträcka förmycke att begära?
för mig är det sunt förnuft..
tiaz
  
 
   2009-04-21 18:29
För min del gick gränsen för några veckor sedan då jag drog fisk efter fisk. Mina danska grannar såg detta och makade sig närmre och närmre tills jag inte längre kunde kasta diagonalt. Det fanns gott om plats annars längs kusten. Lite töntigt att tro att fisken bara fanns framför mina fötter tyckte jag. Jag tror snarare problemet var deras korta flugkast. Alla erfarna kustfiskare vet att diagonalkastet är esentiellt.

I vilket fall som helst funderar jag på att starta en gemensam dialog på forumen mellan danska och svenska fiskare. Dialog löser som bekant problem.
Husky
  
 
   2009-04-21 17:08
Husky; Det e inte typisk svensk, men typisk nordbor generellt sett. Jag med upplever att det ofta är danskar som trängs o det inget fel på etikken, utan det beror oftast på att dom är vana med fisketrycket hemma o när de kommer till era (våra) vackra kuster kommer dom inte för att mysa o gå runt, men för att fiska. Står det folk på plats, så väljer dom inte en annan nu dom har "kört så långt". Tyvärr. Exact samma sak diskuteras i Danmark för tiden o exact samma hållningar som vi alla verkar ha, har dom som diskuterar detta. Det är många uppfattningar på hur nära närt er dessutom. Jag vill ju ha hela sträckan för mig själv, men har insett att det inte är möjligt så jag väljer andra tidspunkter eller en annan plats.
Anders DK
  
 
   2009-04-21 13:38
Min fiskekompis är dansk och jag har många trevliga bekanntskaper med danskar längs våra kuster. Men det ska också säga att dom gånger min kastyta har insktränkts så har det varit av danskar. Är det en tillfällighet eller har dom en annan fiskeetik där borta? Tycker att alla som irriterar sig borde säga ifrån på plats istället för att gnälla på forumen. Det är typiskt svenskt att knyta näven i fickan.
Husky
  
 
   2009-04-21 09:09
Nätfiskare o näbbisar är 2 saker jag inte behöver på kusten.
Anders DK
  
 
   2009-04-21 08:57
Mängder o mängder,,det beror hur man ser det,,förtrupperna har kommit i allafall så det dröjer inte länge förrän invasionen är fullbordad,,
Harry
  
 
   2009-04-21 01:02
Har de redan kommit i mängder så långt som till Landön alltså!?!?
Erik
  
 
   2009-04-21 00:47
Idag kom det upp ett 10-tal näbbissar däe jag fiska vid Landön. :(
Harry
  
 
   2009-04-21 00:25
Tycker det är kul att dela vattnet med danska fiskebröder. Välkomna.
Lars
  
 
   2009-04-21 00:20
Jag tycker att Tiaz inte skall klaga på Danskarna det är mer befogat att han tar itu med alla nätfiskare som lägger sina garn nästan upp på land.
Eller åk över till Danmark och fiska det finns många fina ställen i Danmark att fiska på :D :D :D
JOCKE
  
 
   2009-04-20 23:34
Tar dom fisken för dej, Tiaz?
Janne Blanking
Skicka e-post till Janne Blanking  
 
   2009-04-20 22:02
nu e det hög tid o införa fiskekort för 200 spänn per dansk. här e ju snart inga svenskar längre, o dem e jävligt närgångna med..:( dock inte alla såklart
tiaz
  
 
   2009-04-20 21:47
En 1,5:a på sydkusten igår. Det var allt. Ingen höjdardag direkt :/
Husky
  
 
   2009-04-20 20:55
Unna mej ett par kvällstimmar i en vik nära mej. Två blanka på ca 2 kg. De släppte fjäll men var lite klena i kroppen, så välkomna åter. Förstår inte varför alla fiskar jag får nuförtiden verkar så magra?!
Janne Blanking
Skicka e-post till Janne Blanking  
 
   2009-04-20 18:43
Foto krävs för den rapporten Bamse :)
Anders M
  
 
   2009-04-19 16:29
Var nere på Österlenkusten och provade lördags morgon innan det blåste upp.
Ingen fisk.
Efter lunch gick det inte att fiska i Hanöbukten pga stark vind och höga vågor.
Vi fortsatte därför på em ner till sydkusten, och hamnade så småningom vid Beddingestrand.
Fisket var osannolikt bra.
Vi var 3 man och fick på några timmar 8 st blanka fina öringar med en topp på 8,3 kg och 6,1 kg
Bamse
  
 
   2009-04-18 12:53
Är det någon som vet om det är mycket skit i vattnet på sydkusten?
anewaise
  
 
   2009-04-18 10:00
Jo, der kom en på 3,5 op. Største jeg har hørt. 29 fiskere mellem Lille Skog o Charlottenlund! Det var godt I valgte ugen efter påske... der er næsten ingen ude 8)
Anders DK
  
 
   2009-04-18 08:56
Ole,

de første er taget i Danmark, så de kommer sikkert i den kommende uge.
Kasper
  
 
Debug: Included default tema2 footer file